V ZDRAVOM DOME ZDRAVÝ VZDUCH®
Prečo venovať pozornosť tomu, ako plánujem vetrať svoje bývanie?
V interiéri trávime až 2/3 dňa. Následky pobytu v objektoch, ktoré majú nevhodné osvetlenie, zle nadimenzované vykurovanie alebo nedostatočné vetranie, sa nazývajú syndróm nezdravej budovy (SBS), ktorý sa prejavuje bolesťami hlavy, sťaženou koncentráciou, zhoršenou kvalitou spánku, podráždenými očami a sliznicami. Najmä kvôli podmienkam spôsobeným nedostatočným vetraním, by sme medzi nezdravé budovy mohli zaradiť viac než 30 % celkovej výstavby. Bývanie v nedostatočne vetraných priestoroch má za následok zhoršenie zdravotného stavu a môže byť príčinou vzniku mnohých ochorení (napríklad alergie, astmy a chronickej bronchititídy).
„Pôsobeniu environmentálnych faktorov je človek vystavený počas celého života. Ukazuje sa však, že kvalita životného prostredia vplýva v oveľa väčšej miere práve na detský organizmus, keďže deti vzhľadom na svoje telesné proporcie dýchajú väčší objem vzduchu a v ich organizme prebieha intenzívny vývoj.“
MUDr. Daniela Krajčová, Ústav hygieny LF UK, Bratislava
V uzatvorenom objekte sa vzduch rýchlo znehodnocuje, nasycuje sa zápachom, prchavými látkami z nábytku, čistiacich prostriedkov či parami z pripravovaného jedla. V prípade prítomnosti osôb radovo stúpa hladina CO₂, ktorá má konkrétne akútne i chronické následky v podobe bolestí hlavy, pocitov ťažkého vzduchu, zhoršenej koncentrácie, zníženia výkonnosti a zhoršenej kvality spánku. Okrem pocitvého komfortu by mikroklíma interiéru mala udržiavať najmä hygienický štandard, aby neumožňovala rast plesní či húb pri zvýšenej miere vlhkosti, a neposkytovala priaznivé podmienky pre život baktérií a vírusov prenášaných ľuďmi a zvieratami.